Víno pro Vaše hosty
Před samotnou oslavou nás samozřejmě napadne jaký druh vína zvolit a jaké množství. Doporučujeme odhadnout nejprve vinné zkušenosti Vašich hostů, jejich nároky a současně k tomu přidat i úvahu nad Vašimi finančními možnostmi. Množství vína volíme individuálně, podle typu akce, délky jejího trvání a očekávané konzumace ze strany hostů. Při profesionálním rautu se doporučuje 0,5 l na osobu, při oslavách s přáteli se nám zřejmě množství zvýší jednou až dvakrát tolik.
VÝBĚR VÍNA CHARAKTERIZUJE NAŠE HOSTY
Před odpovědí na tuto otázku bychom si měli uvědomit koho vlastně zveme a tomu také přizpůsobit výběr vína. Pokud jsme pozvali dobré kamarády, kteří nejsou zrovna velkými znalci vína, asi postačí běžné stolní či jakostní víno v cenové kategorii kolem 100 kč, kterých je na trhu dostatek. V tomto případě asi jako hostitelé nepropadneme, pokud nebudeme mít všechna vína stejné značky. V tomto případě platí, že nejprve servírujeme vína lehčí a mladá a později silnější a výraznější chuti. Určitě bychom se ale měli vyvarovat nákupu laciných „vín“ v plastových lahvích, kde se často ani o skutečné víno nejedná, což většinou poznáme druhý den bolestmi hlavy. Stejnou nabídku stolních a jakostních vín lze volit při hromadných oslavách, kde často důvodem může být i dodržení rozumného rozpočtu na tuto akci.
Úplně jiná situace nastává, pokud zveme např. svého nadřízeného, případně dobrého znalce vín. V tomto případě bychom jako hostitelé neměli šetřit a nabídnout víno kategorie jakostní víno s přívlastkem, ať už je to pozdní sběr,výběr hroznů či výběr z bobulí. Pochopitelně otázkou zůstává zda volit červené nebo bílé víno. V tomto případě nejlepším řešením pokud neznáme jaké víno naši hosté preferují mít v zásobě oba druhy. Samozřejmostí je, že tento jeden druh a značku vína bychom měli mít spíše v dostatečné zásobě abychom vína nemíchali.
Pokud nejsme dostatečnými znalci nebo nemáme některé víno ověřené. Je dobré si nechat poradit v některé z vinoték, případně svým známým, který má zkušenosti s výběrem vín.
VADY VÍN
Bez ohledu jak vzácné víno jsme si pro své hosty připravili, vždy si při samotné degustaci všímáme jevů, kdy je něco v nepořádku. Existují určité varovné signály, že svým hostům rozléváme nekvalitní víno. Co by se u vína nemělo objevit a na co si dát pozor.
Druhotné kvašení
Vlivem, vyšší skladovací teploty a vyšším obsahem cukru ve víně se usazují kaly a víno začne kvasit. Může dojít i samovolnému otvírání vín.
Bílkovinný zákal
Vzniká rychlými teplotními rozdíli. V takovém stavu by se víno nemělo konzumovat.
Křísovatění
Vyskytuje se zejména u červených vín, zapečetěných korekem a skladovaných v kolmé pozici. Počáteční bílý povlak padá ke dnu, víno se zakalí a má ostřejší chuť.Není vhodné k servírování.
Octovatění vína
Víno octovatí pokud na něj začnou působit bakterie octového kysání. Získává tím typickou octovou pachuť i vůni.Může vznikat vadou v samotné výrobě nebo vlivem špatného skladování lahví nastojato.
Vinný kámen
Není vadou zabraňující konzumaci, ale spíše záležitostí optickou. Vytváří se při dlouhodobém skladování vínapod 8°C
Změna barvy a chutě vína
Víno není vhodné ke konzumaci, pokud se u něho objeví různé pachutě např.po síře, korku , plísni atp. Změna barvy může nastat u červeného vína vyšším obsahem železe, kdy víno může dosáhnout až nahnědlé barvy.