Německo
Naši zahraniční sousedé Velikonoce milují. Velikonoční trhy patří mezi velmi oblíbené a často slouží jako místo vzájemných setkání. Pomlázka "od zajíčka" se hledá po celé domáctnosti a často ji děti nachází i v trávě přilehlé zahrady. V Bavorsku najdete krásně ozdobené kašny velikonočními kraslicemi.
Polsko
Polsko patří mezi země, kde je silně zakořeněný vztah k náboženství. Oslava Velikonoc, polsky "Wielkanoc" proto tradičně patří mezi významné polské svátky. Velikonoční tradice jsou v mnohém velmi podobné těm naším. Velikonocím předchází 40-ti denní půst, který je zakončen posvěcením "velikonočního košíčku" se symboly Velikonoc". Mezi tyto tradiční symboly patří vajíčko, jako symbol zrodu, chléb jako symbol zdraví, sůl, pepř a bílá klobása jako symbol hojnosti...
V Polsku se na Velikonoční pondělí odbývají tradiční "mrskačky" ozdobeným vrbovým proutím. V Polsku se děvčata mohou těšit na "klučičí nájezdy" a následné polití vodou. Vykoupit se mohou stejně jakoo u nás barevnou kraslicí.
I v Polsku patří k Velikonocům plný stůl. Nesmí na něm chybět tradiční velikonoční koláč "mazurek" plněný různými náplněni.
Itálie
Velikonoční svátky v Itálii jsou svátky zejména dobrého jídla. Pikniky probíhají po celé křesťansky smýšlející Itálii. Jako lahůdka se servíruje pečené jehněčí. Na velikonoční tabuli se objevují preclíky, moučníky z kynutého těsta ve tvaru holubice. Velikonocím předchází tradiční karnevalové veselí, které začíná již v lednu a končí Popeleční středou. Součástí karnevalů jsou pestré průvody masek. maškarády a tance.
Anglie
Už předvelikonoční období se v Británii vyznačuje řadou zvyklostí a tradic. Patří mezi ně například pořádání jarních závodů osmiveslic univerzit z Cambridge a Oxfordu na Temži v Londýně, oslava jarní rovnodennosti nebo docela zvláštní tradice palačinkových závodů. Na Zelený čtvrtek sama královna obdarovává své poddané sběratelsky cennými mincemi.
Vajíčka k těmto svátkům patří i v Británii. Kromě slepičích a křepelčích, která jsou v prodeji po celý rok, zahrnuje velikonoční nabídka i vejce krocaní, bažantí, a dokonce i pštrosí. Nejvíc se ovšem objevují vajíčka čokoládová. V britských rodinách se o Velikonocích pořádají přímo "hony na vajíčka". Děti po celém bytě hledají ukrytá čokoládová vejce, a kdo najde, ten hned konzumuje.
Mezi další oblíbené tradice patří velikonoční průvody a v londýnské Covent Garden se koná tradiční soutěž pivovarských spřežení a pouštění draků. Právě Velikonoční neděle a pondělí patří nejrůznějším přehlídkám draků v Hampsteadu i na dalších místech Londýna. V některých částech Anglie přežívá starý zvyk, kdy o druhém pondělí po Velikonocích ženy přivazují muže k židlím a vymáhají na nich jako výkupné drobné mince.
Muži jim stejným oplácejí den poté, ale výkupným bývá polibek.
Finsko
Finsko to má s vítáním jara o trochu více komplikovanější než jižněji položené státy. Přesto se obyvytelé snaží naklíčit si jarní osení a vyzdobit byt kočičkami. Pokud jim však počasí nepřeje, přichází na řadu peří a papírové kytičky. I ve Finsku se vyšlehává a hledají se poschovávaná vajíčka. Obvyklým jídlem finských Velikonoc je tradiční mísa "mammi" a tmavá ovesná kaše z žitného sladu.Děti ve Finsku se přemění v koledníky, kteří se převlečou v rozličné čarodějnické kostýmy a obchází dům od domu. Za přednášené koledy dostávají peníze a cukroví.
Francie
Francie je na Velikonoce opravdu sladká. Přes tradiční čokoládová vajíčka se velikonoční stůl pokryje i dalšími sladkými pochoutkami z marcipánu a cukrových polev. U tady děti hledají sladkosti a skrytá čokoládová vajíčka a užívají si volna na Velikonoční pondělí. Tyto svátky však ve Francii náboženský podtext nemají
Tip: Velikonoční tradice u nás