Argentina
Před Silvestrem mají Argentinci napilno. Vyrábí panáky ze dřeva, z papíru, z látky a z jiných hořlavých materiálů. 31. prosince se totiž všechny tyto postavičky pálí. Oheň pro ně znamená něco jako očistec. Spálením svých výrobků se odpoutávají od všeho špatného, co je v minulém roce potkalo. Samozřejmě i Argentinci si přejí šťastný nový rok. Feliz Aňo Nuevo!
Brazílie
V Brazílii se lidé schází povětšinou na plážích, kde sledují ohňostroje s okouzlující mořskou krajinou. Kdo chce mít do nového roku štěstí, může zkusit obléci se do něčeho bílého. Prý to pomůže. Ti, kteří mají nějaké tajné přání, nosí k moři květiny a ty s myšlenkou na svůj sen hází do vody.Afričtí kněží dokonce zapalují svíčky a spolu s dárky je posílají na lodích po moři. To si je prý vezme a zaručí jim další šťastný rok. O půlnoci si všichni Brazilci popřejí Feliz Ano Novo.
Egypt
V Egyptě na Nový rok slyšíme Colo Sana Wintom Tiebeen. Pro občany Káhiry začíná nový rok v době, kdy se na obloze rozzáří nově rostoucí Měsíc. Kdo chce pozorovat noční oblohu většinou navštěvuje mešitu Alabastro, která celému městu dominuje. Po východu měsíce lidé odchází domů slavit se svou rodinou. Řekla bych, že tyto okamžiky se od těch našich příliš neliší. Příchod nového roku se slaví ve speciálních oblecích. Tento zvyk však nezahrnuje ženy.
Japonsko
Poslední den v roce se zde můžeme zaposlouchat do chrámových zvonů. Japonci je poslouchají, aby se jejich duše očistila a zbavila se všech zlých vášní. K jídlu se zde chystají těstoviny z pohanky, kterým Japonci říkají SOBA. Možná by vás také překvapilo, že Japonci den 31. prosince nenazývají Silvestr, ale Omisoka.
Německo
Němci moc dobře vědí proč petardy a ohňostroj. Musí přeci odehnat a vyplašit všechny zlé duchy. Jen co skleničky s šampusem drnknou o sebe už slyšíme, jak si přátelé navzájem přejí: Glückliches Neues Jahr. I po půlnoci zůstává na stolech silvestrovská večeře. To však neznamená, že jsou Němci nepořádní, či že i v pozdních hodinách potřebují na stole štědré hody, ale znamená to, že po celý následující rok budou mít dobrou a plnou spíž. Jinak se ale popíjení a hýření od našich oslav příliš neliší.
Rakousko
A Guads Neichs Johr Olle Mitanand přejí si Rakušané na přelomu nového roku a k tomu popíjejí šampaňské a sledují oslňující ohňostroj. Zábavu doplňuje házení konfet a podobných věciček. Velkorysí Rakušané sázejí pusy svým nejbližším a užívají začátek Nového roku. Ve Vídni je typický „Walz Nového roku“. Pravidelně 1. ledna se lidé schází na koncertu Johanna Strausse v rámci Vídeňské Filharmonie.
Tibet
Tibeťané dva dny před Silvestrem uklízí a čistí každé zákoutí domácnosti, aby vstoupily do toho dalšího roku s čistým štítem. Petardy a ohňostroj podobně jako v Německu odhání zlé duchy. V Tibetu jsou svátky především věnovány návštěvám. Stavují se v klášterech a mnichům nosí dary. Dva dny po Silvestru pak patří přátelům a těm nejbližším.
Venezuela
Venezuelští obyvatelé věnují Silvestr především svým přátelům. Stejně jako v Argentině si přejí Feliz Año Nuevo. Hlavním zvykem je ale bohatá tabule. Hlavní jídlo je kukuřičné těstíčko zabalené v banánovém listu. Náplň se může lišit podle zvyků v kraji. Tento sváteční pokrm se nazývá hallaca. Pokud některý z přátel hallacu přinese a věnuje jako dar, přeje nám vše nejlepší do nového roku. Ale aby byl další rok opravdu bezchybný, píší si na papír svá přáníčka. V lednu tyto dopisy pálí, aby je nikdo jiný nemohl přečíst.
Ať už lidé slaví Silvestra jakkoli, jedno má vždy společné. Chceme, aby ten následující rok byl o něco lepší než ten předešlý. Klademe si různá předsevzetí a poté je s přáteli zpečeťujeme. A protože Silvestr už je ve dveřích, přeji radostné oslavy a šťastný vstup do nového roku.