Vánoční hvězda – nefalšovaná filmová star
Co stojí za její oblibou? Možná Hollywood a losangeleské bulváry, neboť právě odtud vánoční hvězda ve skutečnosti pochází. Možná její schopnost měnit podoby: z přirozené a vznešené klasické krásky v třpytivou a nablýskanou impozantní primadonu. Možná to, že nám prostě přirostla k srdci.
Ať už je červená či krémová, drobná či veliká, nazdobená či jenom prostě v květináči, stala se květinou-vyslankyní vánočních svátků. Stejně jako vánoční stromeček ani ona zkrátka nemůže chybět…
Uvolněte místo pro hvězdu Vánoc!
Vánoční hvězda – životopis hollywoodské hvězdy
Vánoční hvězda má svou domovinu ve Střední Americe a Mexiku. Její celosvětová kariéra ovšem začala na místě, kde mají všechny hvězdy počátek: v Hollywoodu.
Podle staré aztécké legendy se tato rostlinka s oslnivě rudými listy zrodila z několika kapek krve ze zlomeného srdce jedné nešťastně zamilované místní bohyně. Aztékové si však této květiny vážili více pro její praktické výhody než půvab. Z jejích listů vyráběli červené barvivo na textilie a používali je jako přísadu do kosmetiky. Mléčná míza pak byla zpracovávána na lék proti horečce.
V subtropickém klimatu své domoviny vyrůstá vánoční hvězda do podoby keře a může být až čtyři metry vysoká. Okolo roku 1828 jejímu kouzlu podlehl americký velvyslanec Joel Poinsett. Tento lékař a také vášnivý botanik si vánoční hvězdu přivezl domů do Spojených států. Právě na jeho počest dostala jméno „poinsettie“. To ovšem není všechno. V USA dokonce oslavují den, kdy Joel Poinsett zemřel, tedy 12. prosinec, jako „Den poinsettie“. Právě během tohoto svátku se lidé obdarovávají vánoční hvězdou. A tento milý zvyk se nyní prosazuje i v Evropě.
Na starém kontinentu se okouzlující zimní květina objevila až na počátku 19. století. V roce 1804 si přírodovědec Alexander von Humboldt během své cesty po Americe všiml sytě rudé rostliny a přivezl ji s sebou domů. V Berlíně byla posléze zařazena do katalogu rostlin a v roce 1833 jí botanik Carl Ludwig Willdenov přidělil botanické jméno Euphorbia pulcherrima, což znamená „nejkrásnější z rodu euphorbias“.
Zkrátka hvězda! V kytici i v květináči
Na začátku dvacátého století začal poinsettii pěstovat a prodávat Paul Ecke, německý emigrant usazený v Americe. Červená květina, divoce rostoucí poblíž jeho farmy, ho doslova uchvátila. Zajímavé je, že už tehdy ji prodával jako vánoční rostlinu. Jeho syn šel v otcových šlépějích a poinsettii přivedl do luxusních losangeleských obchodů na Sunset a Hollywood bulváru. Kariéra vánoční hvězdy tak začala na slavném „chodníku slávy“, kde dnešní filmové celebrity vzdávají hold zábavnímu průmyslu.
Povzbuzen úspěchem v Hollywoodu rozšiřoval Ecke postupně svůj obchod. Na farmě v jižní Kalifornii začal poinsettie pěstovat také pro prodej v květináčích. Vánoční hvězda dokázala přežít ve vytápěných místnostech a podmínkách, na které nebyla původně zvyklá, pouze díky rozsáhlé kultivaci.
Moderní historie vánoční hvězdy
Poinsettie je dnes zcela jistě nejpopulárnější vánoční rostlinou na světě. Právě v období Vánoc dochází k formaci květů a barevných listů a rostlina přechází z vegetativního období růstu se zelenými listy do plodného období. To však nastává pouze, když denní světlo trvá méně než dvanáct hodin. Ve střední Evropě toto období začíná zhruba mezi začátkem a polovinou září. Poté se rostlina začíná vybarvovat. Dalších sedm až devět týdnů je ještě třeba, než se vánoční hvězda dostane do obchodů ve svých typických pestrých barvách. Ale ani tak to není jednoduché a pěstitelé provádějí opravdu složité zahradnické procesy, aby vánoční hvězda byla skutečně tak krásná, jak se od ní očekává.
V současné době se prodává více než stovka různých barev, tvarů a velikostí této rostliny. Avšak možnosti aranžmá jsou neomezené, záleží jen na fantazii...
Tipy, jak udržovat vánoční hvězdu krásnou
Magická krása vánoční hvězdy přetrvávající po celou zimu není žádným tajemstvím. Když dodržujeme několik drobných zásad, udrží si květ poinsettie svůj půvab na dlouhou dobu.
Kupujete-li vánoční hvězdu, všímejte si žlutých a zelených kvítků mezi zabarvenými listy. Musí být v rozpuku, právě to je známka čerstvosti.
Vánoční hvězda je citlivá na nízkou teplotu. Když si ji nesete z obchodu domů, vždy si ji nechte pečlivě zabalit.
Pro vánoční hvězdu je ideální světlé a teplé místo s teplotou okolo 20 stupňů, může být umístěna klidně i v blízkosti topení. Měli bychom ji však chránit před přímým slunečním světlem a průvanem.
Zálivku v podobě vlažné vody má dostat pouze, je-li zem suchá, v misce by rozhodně neměla stát voda. Když kvete, nepotřebuje žádné hnojivo, po odkvetení ji zaléváme pouze jednou měsíčně a také přihnojujeme.
Řezaná vánoční hvězda vydrží čerstvá překvapivě dlouho. Musíme však konec stonku bezprostředně po uříznutí namočit do vroucí vody a podržet nad plamenem svíčky.
Jestliže si ceníte krásného vzhledu své hvězdy a chtěli byste ji zvýraznit, dekorujte ji vším, co máte po ruce. Fantazii se meze nekladou. Můžete zvolit prakticky cokoli: svíčky, stužky, větvičky, zkrátka vše, co máte právě po ruce a co se vám také líbí.
Zdroj: Stars for Europe