Tipy pro slavnostní tabule...
Výzdoba některých druhů slavnostních tabulí vyžaduje respektování určitých vžitých zásad a pravidel. Jsou dána tradicí i povahou akce. Při dekoraci se zaměřujeme na jiné symboly a preferujeme vhodnou barevnost i styl. Některé prvky má však slavnostní stolování společné.
SPOLEČNÉ ZNAKY SLAVNOSTNÍHO STOLOVÁNÍ
Obecně sváteční stolování vyžaduje nejen teoretické znalosti o stolové etiketě. Slovo sváteční už samo o sobě definuje jakým způsobem má být stůl připraven ke stolování. Sváteční znamená slavnostní a co je takto určeno je beze sporu myšleno jako krásné. Připravit stylovou a zároveň krásnou dekoraci slavnostního stolu vyžaduje dekoratérskou zkušenost , nápady a zajímavé rekvizity..
Přestože někdo stále ještě upřednostňuje u slavnostního stolování bílou klasiku, není prohřeškem použít textilie v pastelových barvách, tlumených nebo v sytých, tón v tónu. Tzn. ubrousek by měl vždy dokonale ladit s ubrusem, zvoleným porcelánem i květinovou výzdobou. Barevný soulad je vždy podmínkou. Barevnost při slavnostním stolováním určuje styl zvolené slavnostní tabule. Ta je dána typem společenské akce . Samotná výzdoba slavnostní tabule má rovněž vystihnout danou příležitost hostiny, zkrášlit prostředí , navodit atmosféru a udělat dojem.
Pravidla stolových dekorací jsou daná. Výzdoba má být originální, vkusná, vzdušná ne příliš přemrštěná. Květiny ke slavnostní a formální tabuli rozhodně patří a měli by zaujmout na první pohled. To však neznamená, že pro svou „úchvatnost“ jakkoliv omezí hosty při stolování. Centrum výzdoby by se u slavnostních tabulí mělo soustředit směrem k čelu stolu, tzn. k čestným místům z pozice rozmístění hostů. Při dlouhých tabulích můžou být menší dekorace a květiny rozmístěny v pravidelných vzdálenostech po celé délce stolu.. Vhodné jsou tzv. květinové partery nebo mísy. Šířka středové výzdoby by neměla být větší než jedna třetina šíře slavnostní tabule. Výška dekorace nesmí zamezovat stolujícím pohled z očí do očí.. Dekorační předměty by měly charakterizovat danou akci, měli by být módní a stylové.Výzdoba některých druhů slavnostních tabulí vyžaduje respektování určitých vžitých zásad a pravidel.
SVATEBNÍ TABULE
Její styl je dán mimořádností důležitého rozhodnutí páru. Výzdoba by tudíž měla být romantická , vznosná a vzdušná. Při dekoraci se mohou decentně použít
prvky symbolizující život ve dvojici. Současný trend vyžaduje aby barevnost tabule byla součástí celkového barevného vyznění svatebního obřadu. Dávno už neplatí, že svatba preferuje čistě bílou. Ta sice zůstává základem, ale objevují se i další barevné akcenty, které se zohledňují v každém detailu celé koncepce svatby.
Při svatbě nelze opomenout květinovou výzdobu. Květiny se volí většinou podle svatební květiny nevěsty . Na svatební stolovou tabuli nepatří svatební dort, ani nevěstina kytice. Ty mají své místo u příručního zvláštního stolku.
PROMOČNÍ TABULE
Výzdoba k promoci v oficiálním prostředí by měla být důstojnější verzí slavnostního stolování. Doporučuje se květinová výzdoba ze sytých barev a zeleň.
V domácích podmínkách můžeme volit kreativní alternace, prvky se symboly moudrosti, vše záleží jak moc formálně akci chceme pojmout. Pokud chceme oslavit ukončení studia našeho studenta za přítomnosti rodiny více neformálně, stejně tak volíme druh výzdoby. Např. forma zahradní hostiny unese i balónkovou výzdobu interiéru se studentskými motivy, dort ve tvaru knihy, sovy atp.
SLAVNOSTNÍ TABULE K OSLAVĚ NAROZENÍ DÍTĚTE
Při oslavách, které nějak souvisí s narozením dítěte preferujeme jemné barvy symbolizující pohlaví dítěte . Obvykle světle růžová v případě děvčete, bledě modrá v případě chlapce. Květinová výzdoba je jemná v pastelových barvách. Závisle na formálnosti stolování a prostředí můžeme využít fantazii a zakomponovat do výzdoby prvky s baby tematikou.
ŠTĚDROVEČERNÍ SLAVNOSTNÍ TABULE
Výzdoba štědrovečerních tabulí přináší mnoho zajímavých alternací a módních barevných ladění. Přestože symbolem Vánoc byla od nepamětí červená a tmavě zelená, z pohledu dekoratéra, to může být úplně jinak. Ke štědrovečerními stolu však bez ohledu na pojetí a barevnost, patří nostalgické světlo svíček, vůně jehličí, vánoční dekorace a ozdoby a další symboly štědrosti a štěstí.
SILVESTROVSKÁ SLAVNOSTNÍ TABULE
Co by při ostatních formách slavnostní tabule vyznělo lacině a přemrštěně může patřit na slavnostní silvestrovskou tabuli. Ta by měla mít karnevalový charakter , může se blyštit i třpytit, vzbuzovat veselí. Při výběru dekoračních prvků, vybíráme symboly provokující štěstí, symboly času atp.
VELIKONOČNÍ SLAVNOSTNÍ TABULE
Jaro se vítá jarními motivy , svěží zelení a pestrobarevnou výzdobou. Využíváme typické symboly Velikonoc, barevná vajíčka, stužky, aranžmá s jarních květin.
TEMATICKÉ SLAVNOSTNÍ TABULE
Už samotný název znamená, že výzdoba je daná specifikou a zaměřením akce. Např. historicky laděná tabule ponese prvky daného období, lovecký bál bude v odstínech lesní zeleně s mysliveckými motivy atp.
DIPLOMATICKÁ SLAVNOSTNÍ TABULE
Patří k těm opravdu formálním akcím . Výzdoba by měla být květinová, jednoduchá a elegantní, ne příliš výrazná. Respektuje protokolární pravidla. Využívají se např. stolní vlaječky.
Součástí každé slavnostní tabule mohou být vhodně upravené ubrousky, menu a jmenovky v případě zasedacího pořádku. Obvyklé je kromě dekorace stolové zaměřit se i na dekoraci interiéru, která vychází rovněž z charakteru akce a ladí s upravenou slavnostní tabulí.