Pálení čarodějnic a vítání jara...
Začneme-li u keltské historie, oheň zde působil jako symbolický "očistný prvek" spojený s mnoha tradičními zvyky. Mladí lidé přeskakovali hranice, vyhazovali zapálené březová košťata, polykali kočičky a všichni se těšili na příchod čistého a slunečného období roku...
Pokud zavítáme do křesťanských tradic, zde měli hranice na vyvýšených prostranství funkci téměř ochrannou. Tzv. Filopojakubská noc byla spojená s temnou pověrou ve které se čarodějnice slétali v období sabatu a prováděli neřestné obřady s temnými silami. Zapálené hranice a pálení čarodějnic v noci z 30. dubna na 1. května sloužili lidem jako symbolická ochrana proti temným kouzlům a čarodějnickým rejům.
Dnešní zvyk si čarodějnice ponechal a vše je vnímáno víceméně jako nadsázka a prostor pro setkání s přáteli. Tradice se nám trochu promíchaly a málokdo přemýšlí nad jejich pravým významem. Hranice na kterých se pálí čarodějnice se rozsvítí v mnoha krajích a lidé si "čarodějnický slet" připomenou víceméně humornou formou. Každopádně k oné noci bude patřit i veselá nálada, která patří k vítání svěžího jarního období.
TIP: Chystáte se také na pestrou "čarodějnickou půlnoc" se zapálenou vatrou ? Zkuste naši čarodějnickou výbavu a dekorace, z party-shopu, které Vám pomohou připravit tu správnou atmosféru pro Svatojakubskou noc. Chcete-li prožít opravdu magickou noc či podvečer - zkuste v rámci večera vypustit ohnivé létající přání - tentokrát i za velmi magickou akční cenu.