Když se před časem začaly stavět kolem Eiffelovy věže ochranné sloupy a skleněný krunýř jako obrana proti teroristickým útokům, Pařížané se bouřili a chtěli odvolat primátorku. Dneska už si začínají zvykat. My všichni si musíme zvykat, že kousek našeho pohodlí, soukromí, některé naše stereotypy a zvyky vezmou za své. Takový je svět. A s Eiffelkou to navíc takhle „nahoru a dolu“ bylo vždycky. Všichni víme, jak tehdy, na konci 19. století, věž spoustě lidem lezla na nervy. A dneska na ni nedají dopustit a brblají proti těm, kteří podle nich hyzdí pařížskou krasavici nějakými zábranami a bezpečnostními zátarasy.
Jestli patříte mezi ty, kteří slyší francouzštinu a jihnou, k moři jezdí zásadně do Saint-Tropez, mají v šatníku minimálně jednu puntíkatou sukni se spodničkou a nad postelí božského Jeana Paula, pojďte si udělat stylovou Paris party. No a než začnete tady objednávat věci, které na takové akci rozhodně nemůžou chybět, ještě vás vybavíme několika pikantními informacemi o Eiffelce, kterými na oslavě určitě zaperlíte!
- na Eiffelku se nesmí věšet reklama. V celé její historii se to podařilo jen jedné firmě - automobilce Citroen, která umístila v letech 1925–1934 na Eiffelovu věž vertikální nápis „Citroen“. Použila k tomu skoro čtvrt milionu žárovek.
- Eiffelova věž kupodivu nebyla nejnavštěvovanější památkou Paříže! To se teď ale (ze známých důvodů) bohužel změní. Na prvním místě byla totiž katedrála Notre Dame.
- fandové FB a IG pozor! Zveřejňovat fotografie osvícené Eiffelovy věže je zakázáno! Pokud byste chtěli fotky noční Eiffelovky legálně zveřejnit, je třeba kontaktovat společnost SNTE (Societé Nouvelle d´Exploitation de la Tour Eiffel) a zaplatit copyright. To neplatí pro fotky pořízené ve dne. O samotnou věž až tak nejde. Její autor Gustav Eiffel zemřel téměř před 95 lety a soudy uznaly, že už není autorsky chráněná. Ale noční osvětlení Eiffelovky ano. I ono je totiž autorským dílem! Ale na rovinu – kdo by to v těch tisících fotkách na sociálních sítích řešil!
- Eiffelku se snažily „pokořit“ stovky bláznů. Horolezci, provazochodci, cyklisti a další. Mezi nejkurióznější pokušitele slavné věže patří jistý pařížský krejčí Franz Reichelt, který se v roce 1912 rozhodl slétnout z věže ve speciálním plášti, který měl nahrazovat křídla. Podle pitevní zprávy zemřel na infarkt ještě předtím, než stačil dopadnout na zem.
- Eiffelova věž je jinak vysoká v létě a jinak v zimě. V zimě má včetně antény 324m. V létě díky rozpínavosti železa o 18 cm "vyroste".
- Eiffelova věž je vdaná (totiž ženatá) paní. Nezbláznili jsme se. My tedy ne. Na maják kapalo jisté Erice z USA. Americká výstřednice s fetišistickým vztahem k neživým předmětům svou milou Eiffelku pojala za partnerku v roce 2008 a na důkaz lásky přijala jméno své vyvolené. Říká si Erika La Tour Eiffel, tedy Erika Eiffelova věž. Tak nevím…
Hezkou oslavu váš odborník na Francii balon Náfuka