Víno, ale jaké...
Milovníka vín při nákupu zajímá nejen kategorie vína , ale i obchodní název vína, o jaký ročník se jedná, z jaké je země a kdo je výrobcem. U kvalitnějších vín na etiketě hledá i z jaké výrobní šarže víno pochází. Často se může na popisce dočíst, čím se dané víno vyznačuje, kolik má alkoholu a k jakým jídlům se hodí. O kvalitě vína napovídá i druh balení a kvalita etikety.Tedy dost údajů k tomu, aby laik byl při koupi vína zmatený.Důležité je umět rozlišit vína alespoň v jejich základní charakteristice. Pro samotný nákup tyto údaje i laikovi postačí k tomu, aby věděl co vlastně kupuje. Dalším krokem k samotnému výběru bude i obliba určité značky, která má své charakteristické aroma i chuť, jejíž definici se můžete na samotném víně často i doćíst. Jaký chuťový výraz vína Vás osloví samozřejmě záleží na Vašem prožitkovém vnímání a chuťových pohárcích.
Stolní vína
Jedná se o nejjednodušší vína na trhu a platí pro ně nejjednodušší kvalitativní nároky, minimální obsah alkoholu 8-9%(dle původu) a navíc u těchto vín nesmí být uváděna odrůda ani rok vzniku. Je připravováno z hroznů které dosáhly cukernatosti alespoň 11°.
Zemské víno
Patří mezi stolní vína, avšak vyšší kvality, kde obsah alkoholu se musí pohybovat mezi 9-10% a hrozny musí dosáhnout cukernatosti alespoň 14%. Na etiketě může být označena odrůda a zeměpisné označení.
Ve Francii se tato vína označují „Vins de Pays“
Jakostní víno s přívlastkem
Podle evropské vinařské legislativy představují jakostní vína nejvyšší stupeň kvality. Podle stupňů cukernatosti se přívlastková vína označují:
-
kabinet, cukernatost nejméně 19°
-
pozdní sběr, cukernatost nejméně 21°
-
výběr z hroznů, cukernatost nejméně 24°
-
výběr z bobulí, cukernatost nejméně 27°
-
výběr z cibéb, cukernatost nejméně 32°, vyrábí se z přezrálých bobulí (hrozinek)
Ledové víno
Připravuje se z hroznů o cukernatosti nejméně 27°, hrozny se sklízejí zmrzlé, když teplota klesne pod
Slámové víno
Vyrábí se z vyzrálých,vybraných a zdravých hroznů o cukernatosti minimálně 27°, před lisováním musí být minimálně 3 měsíce uloženy na slámě nebo rákosu. Vyrobené množství a cena je obdobná jako víno ledové.
Likérová vína
Vyznačují se bohatým alkoholem, jsou pěstována zejména v jižních zemích, např. španělské Sherry, v zemích jako Řecko, Portugalsko a na Kypru.Vyrábí se originálními postupy, kdy je základem přírodní víno, které se postupně zahušťuje mošty, maceráty z rozinek, fíků a svatojánského chleba, pomerančovou a citronovou kúrou. Výše alkoholu se upravuje vinným destilátem.
Kořeněná vína
Známe pod názvem vermuty a vyrábí se rovněž z přírodních vín, mísí se z kořením (pelyněk, hřebíček, muškátový květ, skořice atp.), cukrem a alkoholem.
Šumivá vína
Jsou označována jako jakostní šumivá vína či sekty, připravují se z kvalitních mladých vín dvěma metodami - kvašením v lahvích či tancích. Kvašení v lahvích je metoda původní (tzv. šampaňská). Vína kvašená v lahvích mají jemnější a delší perlení,ale jsou náročnější na výrobu. Kvašení v přetlakových tancích (Charmantova metoda) je metoda ekonomičtější pro laika bez výraznějších chuťových rozdílů. Levnější typy šumivých vín jsou pouze dosycovány oxidem uhličitým.
Perlivá vína
Do těchto vín je dodáván kysličník uhličitý