X
Navíc Vám budeme posílat novinky, akční nabídky a slevy.
DOPRAVA NAD 3000 KČ ZDARMA

PO-PÁ: 9-16

Nákupní košík je prázdný

Aranžování květin

MojeParty BLOG PARTY PRŮVODCE Výzdoba a dekorace Aranžování květin

 

Květinám vládne fantazie...

Ke krásnému aranžmá z květin patří již samotný výběr květin ze kterého budeme kompozici tvořit. Možná nás při výběru bude inspirovat barva květin nebo i jejich symbolika a význam. Mnozí z nás ani netuší, že květinou můžeme sdělit svá poselství, že každá květina má svou květinovou "řeč", kterou se inspirovalo mnoho zamilovaných dvojic. K výběru květin však můžeme přistupovat i zcela pragmaticky a neromanticky.  Před samotným nákupem musíme vycházetz předběžných úvah pro jaký druh akce je aranžmá určeno a jaký by měl být výsledný dojem a efekt. Zvážíme  typ květinové kompozice, vhodnou nádobu pro aranžování  a vytvoříme si co nejvíce detailní představu.

U KVĚTINOVÉ ARANŽMÁ ZAČÍNÁME  PREDSTAVOU A VÝBĚREM KVĚTIN

Předběžně si určíme v jaké barevné škále a z jakých květin by měla být dekorace zhotovena. Promyslíme si i množství květin a ostatního rostlinného materiálu, který budeme potřebovat. Květiny se snažíme nakupovat z dobrých zdrojů a v co nejlepší kvalitě. Prostředí kde květiny kupujeme je kolikrát pro květiny určující. Ideální jsou obchody s kontrolovanou teplotou. I další naše péče o květiny je rozhodující pro to, jakou budou mít životnost. Těsně před tím než květiny vložíme do vázy s vodou, seřízneme nožem  šikmo stonky. Přestože existují estetické normy a pravidla, měli bychom je využívat jen jako vodítko a spoléhat se i naši fantazii. Jenom tak si vytvoříme svůj zajímavý styl. Řídíme se svým citem. Pro začátek volíme aranžmá jednoduché. Před samotnou aranží máme představu o obrysech a rozsahu díla. Tato základní představa o velikosti a základních poměrech kompozice je důležitá. Např. aranžmá pro stolovou dekoraci tzv. parter by neměl být  příliš vysoký ani široký. Doporučuje se výška do 30 cm a úzký podlouhlý tvar, který vychází ze šíře stolu. Musíme pamatovat i na stolové prostírání, která potřebuje prostor 40 cm do hloubky stolu.

VHODNÉ FLORISTICKÉ NÁČINÍ A PŘÍPRAVA KVĚTIN

Kromě aranžérské hmoty o které se později zmíníme, potřebujeme oboustrannou lepicí pásku pro připevňování rostliny do nádoby, květinářskou zelenou pásku, kterou přivazujeme stonky květů k sobě. Důležitou pomůckou  jsou drátky, které nám umožní tvarově zpracovávat stonky květin, navazovat a připevňovat rostlinný materiál. Drátky mohou být dekorativní nebo obyčejné, které můžeme oblepit květinovou páskou, aby esteticky nenarušily vzhled kompozice. Některé květy můžeme podpůrně nedrátkovat slabým zeleným drátkem, aby držel květ vzpřímeně (např. gerbery). Z drátků si můžeme nastříhat skobičky , kterými upevňujeme listy na podloží, které se nám květinami  nepodařilo zakrýt. Můžeme jimi i j nadrátkovat a připravit pro vazbu i jednotlivé samostatné listy.  Provlékneme list jemným drátkem krátkým   stehem v horní třetině za žilky listů a ohnutím obou konců drátku na rubové straně dolů a následným omotáním kolem krátkého stonku, můžeme list snadno upevnit do podloží. Drátkami si pomáháme i při svazování  snopečků z větviček , které pak nemusíme zapichovat jednotlivě, ale pomocí přesahujícího dvojitého drátku jako svazek. Stejně tak můžeme nedrátkovat samotné květy s krátkým nebo žádným stonkem. Květ propíchneme jednou stranou drátku kalichem vzhůru do středu květiny a druhý konec drátu obtočíme kolem zbylého stonku.  Drát od květu dolů pak začistíme květinovou páskou.

PŘÍPRAVA PODKLADU PRO KVĚTINOVOU KOMPOZICI

Živé květiny aranžujeme do speciální aranžérské hmoty. Existují dva druhy , mokrá pro aranže ze živých květů a suchá pro vazbu ze suchých a umělých květin Hmota pro živé květiny se namočená vkládá do aranžovací misky a upevní lepicí páskou nebo specielním bodcem tak, aby dekorace byla stabilní. Hmota by měla nad miskou asi půl cm přečnívat. Měli bychom jí seříznout boční hrany. Namáčí se položením do nádoby s vodou. Ke dnu se netlačí, ale trpělivě počkáme až se sama celá ponoří. Jenom tak docílíme rovnoměrného nasátí vodou. Předpokládáme, že při výběru květin pro Vaše aranžmá  jste respektovali  barevnou harmonii díla. Určitě vycházíme i z okolních dekorací, které květinové aranžmá budou obklopovat. Při aranžování si nevšímáme jenom barev, ale vhodně kombinujeme i různé textury povrchů i odlišné tvary květů, které rostliny nabízí. Aby dekorace nepůsobilo přeplácaně, měli bychom respektovat zásadu, že by na jedná kompozici nemělo být víc než 15 typově odlišných produktů (včetně druhů květin, listů i přízdob). První zapíchnuté rostliny ve středu a po stranách by nám měli určovat výšku a šířku dekorace, určit tvarové rozpětí a stanovit vertikální a horizontální osu kompozice.

VYTVOŘENÍ ZELENÉHO ZÁKLADU KOMPOZICE

Když jsme si názorně předurčili  základní prostorový rozsah květinového aranžmá , snažíme se  krycím rostlinným materiálem zazelenit povrch a vytvořit základnu díla. Při dekoraci využíváme tzv. krycí zeleň, která nám dobře kryje povrch. Mohou to být dlouhé i široké  placaté  listy, bohatě ležaté větvičky jehličnanů atp. Zeleň, která dotváří a plasticky vyplňuje prostor se nazývá výplňová. Je prostorově rozvětvenější  a dodává dílu patřičný bohatý tvar. Mohou to být např. větvičky bobkovišně, mahonu , rumury atp. Ostatní zeleň, která sice není hutná a prostorově bohatá se nazývá doplňková. Mohou jí být jemné větvičky asparágusu, mini rozkusu atp. a různě texturově zajímavý a v detailu efektní materiál.

VYPLŇOVÁNÍ KOMPOZICE KVĚTY  A ZAJÍMAVÝMI DETAILY I MATERIÁLY.

Dopředu jsme si dobře  promysleli,  jak bude  květinová dekorace vypadat. Nemělo by tedy být složité umístit květy tam, kam s nimi počítáme a kde jsme jim nechali v kompozici prostor.  V květinovém aranžmá se nemusíme bát použít i některé méně tradiční prvky a rostlinné materiály. Namátkou jmenujme alespoň papyrus, tyčky bambusu, koule svázané z větviček, barevné lišejníky, tvarovatelné pedigy a ostatní zajímavé dekorace a ozdobné prvky, které by kompozici mohli vtisknout originalitu a zajímavost Tvary dlouhých list můžeme točit do  ruliček proplétat kompozicí atp. Vytvořit zajímavou květinovou dekoraci, může být malým uměleckým dílem s prostorem pro fantazii a nemusí mít striktně vymezené hranice.

Důležité však je, aby konečný efekt byl pohledově dokonalý. Proto by začátečník měl postupovat nejprve od jednoduchých dekorací a dobře si uvědomit jednotlivá estetické pravidla a patřičně zvážit vhodné kombinace materiálu a barev. Čím více budete mít praxe, tím více se Vám odkrývá prostor k fantazii a osobitému pojetí dekorace.

Související odkazy:

PARŤÁK JE VŽDY V OBRAZE
PARŤÁK VÍ JAK NA TO
Akce na klíčZJISTIT VÍC

MojeParty.cz s.r.o.
K Bílému vrchu 2912/3 193 00 Praha 9

shoproku 2021
shoproku 2020
člen APEK